Mis mänge Sa mängid?

teisipäev, veebruar 20, 2018

Kas tahame või ei, igaühel meist on oma egotüüp. See on miski, mis on meie iseloomu, unistuste, käitumiste ja probleemide koostisosa, algpõhjus ja mõjutaja. Mis mänge su ego mängib ning kuidas probleeme tekitavad kohad enda kasuks pöörata?


Kõik me oleme erinevad, aga mitte siiski täiesti unikaalsed. Inimeste egotüübid on lahti seletatud Enneagramis, mis on aastatuhandeid vana süsteem. See pikalt vaid väljavalitutele tutvustatud süsteem on tänaseks jõudnud kättesaadavaks kõigile ja tänu sellele teame, et Enneagrami kohaselt jagunevad inimesed 9-ks erinevaks ego põhitüübiks. Igal tüübil on kolm alamtüüpi ning neil veel omakorda 9 küpsusastet, sest inimesi on natuke liiga palju kui vaid 9 eri rühma.

Igal egotüübil on omad positiivsed ja negatiivsed omadused, mistõttu pole ükski teisest parem ega halvem. Meil kõigil on oma ilusamad, aga ka tumedamad ja nn inetumad pooled, mis tekitavad probleeme ja muresid nii meile endale kui ka inimestele meie ümber. Kes on liiga pinnapealne; kes jälle tüütult põhjalik; kes pöörab liiga palju tähelepanu välimusele; kes paaniliselt kardab konflikte. Me oleme kõik erinevad, ühtmoodi huvitavad ja need egomängud on nii põnevad! 

Egost tulenevad käitumised ei tähenda seda, et nad on vaid mässavad, kurjad, vihased ja omakasupüüdlikud. Vastupidi, enamus “mängud” on hoopistükis pealtnäha armastavad, osad ennast ohverdavad, mitmed väljeduvad pidevas kõiges ja kõigis kahtlemises ja suur osa on juhitud hirmudest valu, hirmu enda, läbikukkumise, nõrkuse, avatuse jm sarnase ees. 

Üle kõige kardab ego aga tundmatut ja seetõttu hoiab ta kinni pigem tundmaõpitud valust ja kannatusest kui laseb sellest lahti, et võtta vastu tundmatu – elu ilma valu ja kannatuseta.


Teadvustades oma ego käitumismustreid, mis sind ilusast poolest tumedale kisuvad, oskad neid vältida ja seeläbi nii iseennast kui ka teisi hoida. Mida rohkem me end tundma õpime ja teadlikumaks saame, seda harmoonilisemaks, stabiilsemaks ja õnnelikumaks muutub meie elu. See on ka peamine põhjus, miks peaksime oma egotüüpi teadma ja selle omadusi teadvustama.

Ma olen täiesti seda meelt, et ühtki inimest ei saa ära "seletada" või kuhugi "kasti" panna pelgalt ühe käsitluse põhjal. Seega peaks inimese käitumist, hirme, vajaduse, soove ja omadusi komplekselt, võttes aluseks astroloogia, numeroloogia, psühholoogia, peresüsteemid, sodiaagimärgi, egotüübi, inimese eelmiste elude pagasi, käesoleva elu kogemused jne. Väga põnev ja mitmekihiline maailm :) 

Ma olen tundnud nii selgelt, et kui sain aimu üheksast egotüübist, siis muutus mu elu sõna otseses mõttes selgemaks. Hinnangud teatud inimestele vähenesid, sest mõistsin, miks nad midagi teevad, kuidagi käituvad või teatud asju hindavad. Suudan inimest tundma õppides või tema käitumisele mingit seletust andes mõelda Enneagrami peale, sellest lähtuva info peale ning aktsepteerida, tolereerida ja kaasa tunda teisele palju rohkem. Nii näiteks on mõned kolleegid mu jaoks palju meeldivamad, sest ma tean, mis on nende egotüübi põhised tegevuse motiivid ja eesmärgid. Mu suhted sõpradega on lihtsamad, sest ma tajun ja mõistan neid suurema pildi kaudu. Mu lähedaste mõistmine ja tingimusteta vastuvõtmine on läinud sügavamaks. Ilus, onju.


Ja rääkimata teistest - ma ise olen endale palju rohkem selgemaks saanud! Kui ma varem lihtsalt käitusin teatud moodi - näiteks tundsin aeg-ajalt meeletut vajadust kuhugi reisida -, siis nüüd saan ma paremini aru, et mis see emotsioon tegelikult on, mis mind reisima ajab. Kui ma varem lihtsalt broneerisin oma ajagraafiku väga täis, siis nüüd oskan ma öelda STOP ning tegeleda selle sügava sisemise tundega, mis sunnib mind mu aega täis broneerima. Ma olen iseendale palju rohkem selge, ma näen end palju rohkem läbi, ma olen palju sügavamas kontaktis oma Tõelise Minaga, ma tajun oma egomänge ning oskan seda peatada. Loomulikult mitte kogu aeg ja igal ajal ja kindlasti mitte kõiki mänge (sest huuh, see ego on ikka väga kaval vennike!), aga ma olen mitu-mitu sammu kaugemal, kui olin enne Enneagramiga tutvumist. Sest elu ongi ju samm-sammuline enese tundma õppimine, sügavamale minek ja sogase vee selgemaks filtreerimine. Ei tea, kas see kunagi üldse lõpeb, aga selles see võlu vist ongi, vähemalt minu jaoks.

Ehk siis - tänu Enneagrami süsteemi tundma õppimisele olen ma nii iseenda kui teiste osas tolerantsem, soojem, kaastundlikum, pehmem ja aktsepteerivam. Ma mõistan paremini nii enda kui teiste sügavamaid soove, hirme, vajadusi ning oskan neid teadlikult ka täita. Ma ei anna enam nii palju negatiivseid hinnanguid, ma ei mõista end või teisi enam nii kergelt hukka, ma suudan olla soojem ja avatum, parem inimene :)

Kuidas Sulle tundub, kas tahaksid ka teha tutvust selle põneva süsteemiga - Enneagramiga?


Minu hea sõber Joonas Saks on tõenäoliselt üks Eesti kõige põhjalikumalt Enneagrami tundvaid inimesi. Ja tema "Egost teadlikuks saamise seminar" on huvitav, sest ta annab oma teadmisi, kogemusi ja õpitut edasi mõnusalt vabas vormis, jagades rohkelt näiteid ja põnevaid lugusid.

Joonase seminar on sissejuhatus egot lahtiharutava tööriista, Enneagrami, maailma. See toimub reedel, 4.mail, kell 10-19 Tallinnas. Tõenäoliselt te tunnete mu vaimustust ja seega ei tule üllatusena, et ma soovitan seda seminari Sulle, kui huvitud iseendast, soovid mõista nii end kui teisi paremini ja selgemalt ning tahaksid, et kõik suhted oleksid natukenegi lihtsamad :)

Seminari täpsem info on siin (LINK).


You Might Also Like

2 comments

  1. Kas mingit raamatut pole selle teema kohta? :)

    VastaKustuta
    Vastused
    1. Jaa, mitmeid, aga ma ei ole neid lugenud. Ma ei teagi, kas eesti keeles ka miskit juba on... Inglise keeles on aga rohkelt

      Kustuta