Teadlikult tasakaalustatud eluviis. Mis see on?

esmaspäev, oktoober 24, 2016

  • Ükskord kohtasin tuttavat, kes tegeleb aktiivselt spordiga, kuid tema hingeõhk haises meeletult. 
  • Siis kohtasin teist tuttavat, kes toitub väga hoolikalt gluteeni- ja lihavabalt, kuid kes oli ikkagi märgatavalt ülekaaluline ja negatiivse hoiakuga.
  • Kolmas tuttav on edukas tööelus ning jahib suurt finantsilist jõukust, kuid muudkui haigutab ja sööb kiirtoitu.
  • Neljas tuttav tegeleb spirituaalsete teemadega ja hoolitseb tugevalt oma hinge eest, kuid füüsise täitsa tagaplaanile jätnud.Kasutades tuntud väljendit, siis küsiksin minagi:

Mis on pildil valesti?


Aina sagedamini kuulen iseend ütlemas, et tasakaal on oluline. Sellest kõigest - tasakaalust - sain inspiratsiooni ka blogi alustamiseks. Näen igapäevaselt, et inimesed panustavad ühte kohta, hoides fookust liiga tugevalt vaid kitsas valdkonnas, ning jätavad teised tagaplaanile. Nii teevad nad iga päev trenni – olgu selleks jõusaal, ujumine või pilates – ning samal ajal haiseb nende hingeõhk. Miski on ju tasakaalust ära?!


Mis kuulub minu jaoks teadlikult tasakaalustatud eluviisi hulka?


1. Mina ise - mu enda aeg, hobid, puhkus.

Olenemata sellest, kui väga me oma partnerit, lapsi, vanemaid või sõpru armastame, kõige tähtsam inimene siin maailmas olen ma ise. Ei öelda asjata, et teise armastamiseks pean ma kõigepealt õppima iseend armastama.

See aga ei ole sugugi nii kerge, nagu võiks arvata. Ei, tihtipeale on teist palju kergem armastada ja aktsepteerida, kui iseendale oma vigade ja nõrkuste tunnistamine. Enda armastamine oma heade külgedega on mõnus, aga ma pean suutma end armastada ja hoida ka siis, kui käitun ebameeldivalt, lapsikult, õelalt ja isegi halvasti.


2. Mu perekond - armsam, lapsed, päritolupere.


Peale mind tuleb minu armsam. Tema on see, kes aitab mul terveneda vanematelt kaasa saadud taakadest, hoiakutest, uskumustest. Tema on see, kes seisab igapäevaselt mu kõrval, saades osa nii positiivsetest kui negatiivsetest emotsioonidest.

Kui paarisuhe on tugev ja oma tähelepanu saanud, alles seejärel tulevad lapsed. Seejärel päritolupere. Ning siis sõbrad. Näen tihtipeale, et lapsed on tähtsamad kui armsam. Saan aru, et see on äärmiselt lihtne juhtuma, eriti lapse esimestel eluaastatel, kuid olen tugevalt veendunud, et absoluutselt iga perekond püsib koos tänu paarisuhtele. Kui see kaob, lööb kõikuma ka perekonna vundament.


3. Tervise eest hoolitsemine

Keha on meie füüsiline vorm. Hiina meditsiini järgi saame sünnihetkel teatava koguse eluenergiat, mida pole võimalik kuidagi juurde saada. Seda jätkub, kuniks jätkub ja seejärel saab see otsa. Siis on ka meie elu siin maailmas otsas.

Tervist tasub hoida. Armastusel, tööl, rahal ega headel sõpradel pole pointi, kui meil pole tervist, millega seda nautida. Mõtle sellele, et mida Sa teed iga päev oma tervise heaks? Kas Sa liigud, treenid, sööd, mõtled tervislikult? Täpselt samamoodi nagu peseme iga päev hambaid, peaksime ka mõtlema, kuidas ma iga päev oma tervist ja keha hoian.


4. Mu töö ja igapäevane leivateenimine

Jaa, see töö. Mulle tundub, et nii paljudel on töö esikohal selles nimistus! Ideaalis võiks töö olla selline, mis toetab meie tugevusi, paneb meil silmad särama, on piisava väljakutsega, motiveerib meid ja pakub mõnusat saavutusrahuldust. Vastavalt inimtüüpidele võiks töö olla vaheldusrikas või turvaliselt stabiilne.

Ütlesin küll “ideaalselt”, aga samas – miks meie töö ei peaks olema ideaalne? Ma olen oma elu jooksul (väga) palju töökohti vahetanud, sest pole leppinud vähemaga kui see, mida mulle meeldib teha. Jah, eks alati on nüansse, mis võiksid olla veel paremad (palk, kolleegid, kontori asukoht vms), aga seni, kuni positiivseid asju on rohkem, on kõik hästi.

Eelkõige leian, et töö peab meeldima, mind õnnelikuks-rõõmsaks-rahulolevaks tegema ning hoidma tasakaalus panustamise ja saamise (töötasu). Kui töö on seotud hobi, kire või sisemise Tõelise Põlemisega, siis on kohe eriti tore. Liiga sageli oleme oma ameti osas aga liiga leebed, järeleandlikud, vähenõudlikud. Miks? Ei tea, võib-olla on asi hirmudes, mugavustsoonis, madalas enesehinnangus, harjumuses... Ma lihtsalt ei usu, et antud tööl peab olema, sest “teist varianti pole”. Alati on! A-L-A-T-I.


5. Finantsid ja raha

Öeldakse, et raha ei tee õnnelikuks, kuid ilma rahata ei saa ka täielikult õnnelik olla. Eriti meie ühiskonnas, kus kõik keerleb ikkagi ümber raha ning vahetuskaubana aktsepteeritakse ikkagi seda krõbisevat.

Liigne raha taga ajamine viib kreeni teised elu valdkonnad. Nii leiamegi end taga ajamas seda suurt sissetulekut ja finantsilist vabadust, samal ajal kallimaga tülitsedes, kaalus juurde võttes, hingeõhku haisedes, kurnatusest mäluprobleemidega tegeledes, sõpradest eemaldudes ja laste peale ärritudes.

Kas raha on seda väärt? Olen nõus, et mugavustsoonis 8-17ni rikkaks ega jõukaks ei saa, kuid raha teenimist esikohale seades me ei pruugi seda ka näha. Pöördumatud terviseprobleemid saabuvad sageli varem ning üksindus rusub hinge.


Väikesed harjutused:


1. Pane need samad viis valdkonda (või mõtle enda jaoks uued, Sulle olulised valdkonnad) enda jaoks tähtsuse järjekorda. Mõtle, milline võiks olla kõige tähtsam ja mis kõige vähem tähtis (“viimasel kohal” olev valdkond on ka tähtis, kuid nendest viiest lihtsalt nö viimane).

2. Jaota oma reaalne igapäevaelu nüüd 100% ulatuses nende erinevate valdkondade vahel ära. Kõik 5 valdkonda peavad mahtuma 100% sisse. Kas töö saab 50 või enam protsenti? Mitu protsenti saab Su isiklik aeg? Aga tervisele pühendatud hetked? Või rahale, finantsidele?


Sageli on prioriteedid meie mõtetes ühed, tegudes aga teised. 

Ehk on aeg muudatusteks?


  • Kas ma saaksin ehk vähem tööd teha?
  • Tõenäoliselt leiaksin õhtuti 30 minutit jalutamiseks.
  • Filmide vaatamise asemel oleks ehk targem magada?
  • Nädalavahetused võiksid olla ju päriselt ka puhkamiseks ja perega koos aja veetmiseks? Töö kannatab oodata!
  • Kui ma tõstaksin oma efektiivsust töö juures, siis saaksin ehk kasvõi 30 minutit varem koju? Või läheks sel ajal hoopis jooksma?Teeme silmad lahti.

Vaatame ausalt peeglisse. 

Kas mu elu on teadlikult tasakaalus või ma elan praegu selleks, et teha tööd?

Selleks, et õppida ütlema JAH oma prioriteetidele
peame kõigepealt õppima ütlema EI teistele asjadele.

Foto: Marit Mänd

Ainult Sina ise ütled ja otsustad,
mis on Su elus tähtis.
Ühiskond võib survestada.
Aga otsuse teed Sina.

Foto: Marko Mäestjärv
"That's the problem
with putting others first;
You've taught them
you become second."

Foto: Erlend Štaub
Selle asemel, et öelda "mul pole aega"
ütle hoopis "see pole mu prioriteet".
Vaata, kuidas see Sind tundma paneb.
- Laura Vanderkam.

Foto: Marit Mänd
Miks muuta elu keeruliseks?

Oma õnne saame ise luua.
Mitte keegi teine.
+ enda loodud õnn on kõige stabiilsem ja püsivam.

Meie valikud peegeldavad meie prioriteete.
Kes on oluline?
Mis on oluline?
Miks?

You Might Also Like

0 comments