Miks meil on nii raske päriselt puhata?

pühapäev, oktoober 23, 2016

On pühapäev. Puhkepäev. Nädal on seljataga ja tõenäoliselt paljudel on see olnud tempokas, kiire, stressirohke. Tavaliselt ootame pikisilmi nädalavahetust, et puhata, koduseid toimetusi teha ning väljasõitudel käia.


Olen aga tähele pannud, et inimestel, meil, on nii raske puhata. Kui antakse kaks vaba päeva, siis täituvad need megaruttu erinevate uute plaanidega.

Pesu vaja pesta, toad koristada, tolmu võtta, riidekapid ära sorteerida, koeraga tahaks jalutama pikemalt minna, magada tahaks nii kaua kui keha soovib, siis tahaks veel lugeda, samas võiks ka midagi erilisemat süüa teha, sõbrad võiks külla kutsuda, õhtul võiks mõnd head filmi vaadata, aga vara magamaminek või siis kuum vann ahvatlevad ka.

Ja nii see nimekiri koguneb.... Nii unistasimegi puhkepäevast, mil ei pea mitte midagi tegema ja terve päev on justkui meie päralt. Aga selle asemel, et lubada endal päriselt puhata, hakkame kuhjama omale asendustegevusi. Jah, need pole tööasjad ja keegi justkui ei kohusta meid neid tegema, kuid lõpuks avastame ikkagi, et nädalavahetus on läbi ja me oleme ainult oravana rattas ringi rapsinud.

Miks meil on nii raske puhata?


1. Eks sellel on mitu põhjust. Ühelt poolt praktilisus – millal ma siis veel põhjalikumalt koristan, kui mitte vabadel päevadel? See ongi ju aeg, mil töö asemel keskenduda kodule ning sinna panustada. Nädala sees saame ümritsevat hoida korras teatud tasemel, kuid põhjalikumaks puhastuseks on tarvis enam aega.


2. Teisalt võib põhjus olla ka sügavam, emotsionaalsem. Ma usun, et seal all on mingid hirmud hukkamõistu, lohakuse, hoolimatuse ees. Ego mängib meiega kavalaid mänge ja paljudel inimestel on vajadus midagi pidevalt teha, et mitte leida vaba hetke enda sisse vaatamiseks. Koristamine, askeldamine, sättimine, pesuga toimetamine, tolmu pühkimine, külalised, televiisor, filmid jne on ideaalne viis, kuidas mitte enda sisse vaadata ja mitte tegeleda emotsioonidega, mis meis keerlevad. Need on mugavad põgenemisteed meie enda eest.


3. Kolmandaks, ma arvan, ongi meil nii raske päriselt puhata. Me näeme seda kui laisklemist, logelemist, aja raiskamist. Isegi mitmed eesti vanasõnad ja ütlused viitavad sellele, et me ei tohi aega raisata ja niisama seda minema lasta. Aasias, nii Indias, Vietnamis kui Balil, olen näinud korduvalt inimesi oma kodude ees lihtsalt istumas. Sõidan rolleriga mööda ning keset inimtühjust on üks maja, mille ees on tool, mille peal istub inimene, kes lihtsalt on. Imeline oskus, mu meelest! Kui palju ja kas üldse meie seda oskame? Nii kui korraks maha istud ja pikemalt aknast välja vaatad, tekib endas ebamugavus ja ka teised pereliikmed on veendunud, et midagi on pahasti...


4. Puhkus = tegevus. Kas oled tähele pannud, et puhkusele minejalt küsitakse suht alati, et mis tal siis plaanis on? Justkui eeldatakse, et puhkus käib koos plaanidega. Ja kui miskit ei olegi plaanis, kuhugi minekut ei ole kavandatud ja kodus ei tehta puhkuse ajal isegi remonti mitte, siis on justkui mõttetu puhkus ju. Aja raiskamine, eksole!? Kunagi arutasin ühe sõbraga, et kui harva me “lihtsalt oleme”, ilma mitte midagi tegemata. Ikka on see, et me lahendame ristsõna, vaatame telekat, loeme, kirjutame vms... Aga see, et me puhkaks lihtsalt nii, et istume diivanil või lamame voodis ja lihtsalt oleme... see kõlab imelikult, onju. Tegusad ja toimekad eestlased, nagu me oleme :)

###


Ehk siis – põhjuseid, miks me ei oska päriselt puhata, on minu hinnangul mitmeid. Ei ole need ülerapsimised ka minule võõrad.... 

Viimasel ajal olen hästi teadlikult püüdnud hakata jälgima oma nädalavahetuseks tehtavaid plaane. 

Kui palju ma siis tahan iga päev ära teha? Kas nimekiri on ehk liiga pikk? Täna on pühapäev, kas ma tohiksin ehk lihtsalt pikalt magada, laisalt hommikust (või tegelt lõunat) süüa, jalutada, üks suurem söök valmistada ja siis lihtsalt lebotada? Kas pean pesu pesema? Kas pean kappe koristama? Kas pean tolmuimejaga toad üle tõmbama? Kas pean aknaid pesema? Kas pean võimlema? Kas pean ajakirju sorteerima? Kas pean vanematele külla sõitma? 
Kas pean .... kas pean .... kas pean .... ?

Ja siis küsin endalt:

Aga mis juhtub, kui ma seda ei tee?Üldjuhul mitte midagi ei juhtu. Ja nii ma teengi “nimekirjast” ehk 1-2 asja ära ning võtan hästi rahulikult. 
Sest kui me ei puhka, siis ei jõua me ka tööd teha. Ja teadlikult tasakaalustatud elu on nii palju enamat kui ainult töö....


Life is all about balance.
You don't always need to be getting stuff done.
Sometimes it's perfectly okay,
and absolutely necessary, to shut down, kick back, and do nothing.
- Lori Deschene -

Foto: tegin selle Vietnamis
Puhkamine ja enda eest hoolitsemine
annavad meile energiat, jõudu, tasakaalu, harmooniat.
Me ei saa teistele armastust pakkuda,
kui ise oleme sellest tühjad.
Puhkamine, Päris Puhkamine, täidab meid armastusega.

Foto: Pille Riin Pettai
"Taking time to do nothing
often brings everything
into perspective."
- Doe Zantamata -

Foto: Erlend Štaub
"Puhka ja ole tänulik"
- William Wadsworth -

Foto: tegin selle Indias 
"I do believe something very magical can happen
when you read a good book."
- J.K. Rowling -

Foto: Marit Mänd
"A vacation is having nothing to do
and all day to do it."
- Robert Orben -

Foto: Marit Mänd

You Might Also Like

0 comments