I can't move the mountains for you

esmaspäev, oktoober 30, 2017

Vahel on nii, et mõni lause jääb kõlama ja tundub kohe kuidagi eriti tähendusrikas. Ma olen seda meelt, et mingid sellised laused ja mõtteterad või õpetused saadetakse meile meie inglite poolt, kes soovivad meile teatud sõnumeid edastada.


Seepärast jäävad need laused meile kõlama kas kellegi juttu kuuldes (nt bussis istudes seljataga räägitakse midagi ja me tahes-tahtmata kuuleme) või kuuleme raadiost või mõnest laulust või loeme lehest või vaatame telekat ja seal öeldakse.... Vahet pole, kuidagipidi jõuavad need vajalikud laused meieni. Meie ülesanne on olla Kohal, Märgata ja Tegutseda. Olla teadlik ühesõnaga.

Viimasel ajal on minuni jõudnud kaks lauset/mõtet. Mõlemad olid pärit Mumford and Sons lauludest ja üks nendest kõlab nii - I can't move the mountains for you. (LINK)Jah, olen seda laulu ja seda lauset kuulnud korduvalt juba ka varem, sest fännan seda bändi ja olen seda plaati kuulanud vääääga palju, kuid varasemalt pole see mind niimoodi kõnetanud nagu praegu. Kuulasin järjest laule ja see lause jäi kummitama. Ja nüüd on see mind juba paar nädalat kummitanud.

Ma ei saa sinu eest mägesid liigutada. Me keegi ei saa kellegi eest midagi teha. Jah, me saame aidata, toetada, panustada, hoolitseda, kaasa mõelda ja kaasa rääkida, püüda aru saada ja täpsemalt mõista, jagada kontakte või teha paar vajalikku kõnet, otsida välja õiged artiklid või osta valmis paar edasiviivat raamatut, aga ..... me ei saa teise eest mägesid liigutama hakata. Kui inimene tahab midagi oma elus muuta, siis tuleb tal seda ise teha. Kui mina tahan midagi oma elus muuta, siis pean ma seda ise tegema. Teised saavad teha kõiki neid asju, mida eelpool loetlesin, aga muutuse saan ja pean ma ikkagi ise tegema.

Tõenäoliselt on igaühel mõni selline tuttav, kes on juba aastaid rääkinud, et sooviks töökohta vahetada, kuid pole seda endiselt teinud. Või keegi, kes sooviks juba aastaid oma partnerist lahku minna... kuid on endiselt selles õnnetuks tegevas suhtes. Või keegi, kes on üksik ja räägib juba pikka aega, et soovib endale kaaslast leida, aga täpselt sama pikka aega pole ta selle nimel tegelikult ühtegi sammu teinud.


Nii saame vaadata ka enda sisse - kas ma olen juba kaua heietanud mõtteid trenni minekust, lugemisharjumuse parandamiseks, jooksmas käimisest, õhtustest söömistest loobumisest, kellelegi helistamisest, mõne projekti algatamisest või vastupidi just lõpule viimisest? Kas ma olen jäänud lõksu sinna mäejalamile, paludes tuult või mööduvaid moosekante, et nad mäe mu eest ära lükkaksid ja ma mõnusalt mugavustsoonis olles saaksin edasi vegeteerida? Meie elu muutub siis, kui ise end kätte võtame. Kui ise midagi muutma hakkame.

Kui meie elus korduvad pidevalt samad mustrid-tülid-ebakõlad-emotsioonid, näiteks taaskord ärkame sünnipäevahommikul üksinda või veedame jõululaupäeva vanemate juures ilma kaaslaseta, sest aasta on möödunud ilma muutusteta. Või näiteks ikka ja jälle olen ma rahahädas, oskamata oma raha selliselt planeerida, et seda jätkuks mõistlikult ja ma ei peaks pidevalt laenu võtma. Või kui ma ikka ja jälle põrkun selle vastu, et ma justkui räägin oma mõtteid ja plaane, aga inimesed ei saa minust aru ja pidevalt tekivad kommunikatsiooni puudulikkusest tülid ja arusaamatused. Või kui kehakaal ikka ei alane, kuigi ma seda tegelikult ju soovin, aga ei suuda midagi selle vastu ette võtta. Või kui ma ikkagi pole jõudnud reisima, kuigi olen sellest juba ammu jahunud... Või muudkui räägin lemmiklooma võtmisest, soengu muutmisest, elukoha vahetusest vms... Oeh, neid näiteid on tegelikult nii nii palju.... Mu sõnum on tegelikult lihtne ja loogiline - kui midagi meie elus pidevalt kordub ja see on midagi sellist, millega me rahul pole, siis asjad iseenesest ei muutu, neid tuleb ise muuta. Seda tahan öelda! Keegi teine ei saa meie mustreid muuta, meie kehakaalu langetada, meie raha- ja ajaplaneerimist parandada. Mitte keegi. Ainult me ise.

Aga see eeldab iseendaga tegelemist. Nende asjade nägemist, mõistmist oma osalust ja vastutust, aru saamist, miks miski siin elus toimub (nt, et mis tegelikult on minu kehva rahaplaneerimise taga või miks ma tegelikult hilisõhtul sööma kipun või miks ma otsin endale pidevalt situatsioone, kus tunnen ebaõiglust vms) ja eelkõige tahtmist neid asju muuta. Muutmise viise on mitmeid - kes oskab seda ise teha, tehku ise. Kes vajab toetust ja abi, see leiab seda erinevatest raamatutest, meditatsioonist, joogast, tervendajatelt, psühholoogidelt jne. Palju on erinevaid enesearengugruppe, kus koos käies hakkab minapilt enda ees paremini lahti rulluma, teadlikkus omaenda elatavast elust suureneb ning tekib oskus ise valida oma mustreid, reageeringuid ja rolle. Tekib tahtmine ja oskus mitte-toimivaid asju muuta ning uuteks asjadest ettevalmistusi teha.

Vahet pole, kas tegeled ise endaga üksi või koostöös mõne välise praktikaga (raamat, meditatsioon, psühholoog, kristallid vms), peaasi, et tegeled. Sest elu on liiga lühike, et viis aastat armastust oodata; et kaks aastat ebaterves suhtes olla; et muudkui unistada töölt äratulekust või lapse saamisest; et aina mõtiskleda trenni minemisest või päris oma kodu ostmisest, lemmiklooma võtmisest või veganluse proovimisest.

Hakka elama. Millal siis veel, kui mitte praegu?
Aga hoia meeles - sammu, eelkõige selle esimese, pead tegema ise.


You Might Also Like

0 comments