Milline on Sinu sotsiaalmeedia mask?

esmaspäev, juuli 10, 2017

Sotsiaalmeedia süvendab depressiooni ja õnnetuse-tunnet, sest seal jagatakse pilte edust, olgu see siis trenniskäik, õhtusöök perega, kvaliteetaeg iseendaga või järjekordne pardaleminek ja reis unelmate sihtkohta. Pidevalt teiste edu nähes võib aga kergelt tekkida stress enda elu osas.

Oled Sa tähele pannud, et Facebookis või Instagramis on suur enamus, kui mitte pea kõik postitused ja pildid positiivsed? Näidatakse oma edulugusid mitmelt erinevalt rindelt, jagades head emotsiooni sõprade, tuttavate ja võhivõõrastega. Eks teen seda ka mina, postitades Instagrami pilte ilusatest ja headest hetkedest oma päevas või mõnest erilisest momendist, mis südamesse puges.

Arutasime seda teemat ükspäev sõbraga. Hea on olla kursis teatud inimeste tegemistega, kellega muidu kokku ei puutu, aga kes ikkagi huvi pakuvad ja kelle käekäigust tahaks teadlik olla. Alati saab nende piltidele "like" pandud ja vahel mõni ilus kommentaargi kirjutatud. Samas, tihtipeale olen ma juhtunud kuulma, et ühel või teisel on ikkagi mingid probleemid, kas siis tervise, suhte, lapse või tööga, mis sotsiaalmeedia vahendusel teda jälgides kusagilt välja ei paista. Asi tundub hoopis vastupidine - kõik ideaalne ja kõige paremas korras ning uudised "probleemidest" tuleb kui välk selgest taevast.

Ja nii ongi stress ning pinge kerged tulema. Muudkui näed, kuidas kõik naudivad ja ise istud üksi magamistoas, sest elukaaslasega olete tülli läinud ja ta magab täna diivanil. Või ajavad lapsed Sind nii hulluks, et Sa oled nad vanavanemate juurde viinud, lubades endale sisimas, et ei too neid enam kunagi koju. Või vaatad inimeste töö-edu ning oled ise veelgi rohkem depressioonis, sest ei mäleta, millal Sa viimati hea tuju ja energilisena tööle läksid ning seda nautisid. Või, kadedus südames, kommenteerid mõttes sarkastiliselt meeste-naiste trenniskäimise fotosid ja ise ei taha alasti peegli ette minnagi, piinlik ja kurb on.

Aga siis õpid selle maski kiirelt ära, sest hei! ega Sinagi ju halvem pole, right!? Hakkad samamoodi panema üles pilte ilusast jalutuskäigust hommikul tööle, mis annab justkui märgi, et Sa naudid ka oma tööd, aga tegelikult on ainult jalutuskäik sinna ilus. Või paned pilte kaetud lauast ja näitad oma gurmee-oskusi avalikult, mis sest et selle toidu söömine toimus pingelises vaikuses või lausa üksi.

Ühelt poolt olen seda meelt, et jagama peaks rõõmu ja positiivsust. Mis me neist vingus nägudest ja halast ikka jagame, ega see maailmale midagi juurde ju ei anna. Jagatud rõõm on poole suurem ja kui õnnestub veel kedagi motiveerida, on veelgi toredam. Teisalt ei poolda ma seda maskide taga elamist ja maskidega õnnelikkust. Teisisõnu - kui jagad rõõmu, siis ole päriselt õnnelik. Ja kui päriselt õnnelik ei ole, siis on okei ka seda vahel välja öelda. Või kui ei taha välja öelda, siis maski taha peitu pugemise asemel ole lihtsalt omaette vaikuses, lubades kurbusel või mis-iganes-see-emotsioon-on välja tulla.

Ma vahel vaatan enda profiile nii FB's kui Instas ja mõtlen, et kas see mulje, mis jääb, on õige. Kas ma olen päriselt ka selline inimene nagu välja paistab? Püüan olla. Teadlikult. Hästi teadlikult püüan märgata ilusaid hetki oma päevas ja seda jagada, ühelt poolt nii sotsiaalmeedias, aga tegelikult palju sagedamini hoopis oma kallima, pojakese või lähedaste sõprade, vanemate või õe-vennaga. Saata pilte, saata sms'e, kirjutada märkmikusse, helistada, lihtsalt vaadata ja märgata, talletada ja salvestada. Ja mis põhiline - olla ilma maskita. Tundagi päriselt rõõmu. Ja lubadagi päriselt olla kurb, kui on vajadus või tunne.

Aga milline on Sinu sotsiaalmeedia mask? Oled Sa oma profiile, jagamisi, pilte ja kommentaare selle pilguga vaadanud, et millise mulje see teistele Sinust jätab?
Kui Sa analüüsid oma igapäevast elu-olu, siis kui palju erineb Su nn tavaline olek Sinu sotsiaalmeedia maskist? Kas Su partner näeb Su rõõmusõnumeid ja armastavat olekut ka päriselt või on kodus vs sotsiaalmeedias hoopis teine inimene?

Hea koht mõtiskluseks, mu meelest.
Eemaldame maskid. Oleme rohkem siirad, avatud ja tõetruud. 
Siis on elu ka palju rohkem Päris.


You Might Also Like

0 comments