Minu viimased ägedad leiud Uuskasutuskeskusest

reede, oktoober 21, 2016

Inimesed, kes mind vähegi rohkem teavad, on juba kokku puutunud mu suure kirega kaltsukate, second handide, teise ringi poodide ja uuskasutuskeskustega. Umbes 5-6 aastat tagasi olin meeletu sekkarites käia, nüüd on seda jäänud vähemaks, sest kogu mu tarbimine on muutunud tagasihoidlikumaks. Ostan vähem, valin asju hoolikamalt ja kannan riideid kauem. Hoidnud olen ma oma riideid alati, see muutunud pole.

Miks mulle teise ringi riided/poed nii väga meeldivad?


Lihtne seletus on selline - kui ma lähen mõnda nn tavariiete poodi, siis suhteliselt 75% on sellised rõivad, mis mulle meeldivad, sobivad ja mida võiks kanda. Lihtsalt vali, proovi ja osta, nii lihtne see ongi. Aga sekkarites on asi vastupidi - 75% (kui mitte rohkem) on pahn. Riided on vanad, veninud, luitunud, moest läinud, isegi vahel plekised ja katki. AGA seal on alati mõned pärlid. Ja see on nii metsikult põnev mu meelest!

Mulle tekib sisse mõnus hasart, et kas ma leian selle pahna seest üles pärli? See vajab õiget tunnetust, head silma, kriitikameelt, avatust ja fantaasiat, kuid nii sageli leian ma endale uusi lemmikuid (ja kõige lemmikumaid) just sekkaritest, eriti Uuskasutuskeskustest. Ja kõige lahedam on asja juures see, et kui ma olen leidnud Selle Pärli, siis maksan vaid mõned eurod. Võidurõõm on topeltsuur!

Miks ma eelistan just Uuskasutuskeskusi?


Eelkõige kõrgema kvaliteedi pärast. Mõned kaltsukad on ikka päris....kaltsukad ja seal on pärli leidmine asendunud aja raiskamisega. Uuskasutuskeskustesse viiakse ikkagi korralikke riideid, poodides ei haise ning kogu kontseptsioon on inimlik, viisakas ja puhas. Tean omast kogemusest, et inimesed viivad sinna ikka väga korralikke asju ning on ainult õnne küsimus, kes need esimesena leiab ja endale saab :)

Mis asi on üldse uus- ja taaskasutus?


Lühidalt öeldes tähendab see seda, et ma ei viska oma asja (rõivaeset, mööblitükki, kangast, lõnga, ajakirju, lampi vms) ära, vaid saadan selle teisele ringile. Ühe vana on alati teise uus! Alati. Kel vähegi tahtmist, motivatsiooni, inspiratsiooni ja fantaasiat, see saab vanadest ja kasutatud asjadest meisterdada ulmelahedaid uusi asju. Ja see ongi uuskasutuse põhimõte minu jaoks. Teha vanadest asjadest uued, kas siis välimuse või funktsiooni põhjal.

Uuskasutuskeskus kirjutab oma kodulehel nii: "Uuskasutus on asjade korduvkasutamine (re-use) või kasutatud asjale uue väärtuse ja kasutuseesmärgi andmine (re-design). Kui taaskasutuse (recycling) puhul peetakse eelkõige silmas pakendite, paberi ja muude esemete ümbertöötlemist toormaterjaliks, siis uuskasutuse eesmärk on asja kasutusaja pikendamine või tema väärtuse suurendamine."

Ma olin kunagi suur uus- ja taaskasutaja

Siis, kui aastaid tagasi müttasime mu vanaisa maamajas, sai minust kirglik uus- ja taaskasutaja. Minu meelest oli nii põnev aknaraamist peegliümbris või pildiraam teha; vanad pudelid küünlaalustena kasutusele võtta; rehast veiniklaaside hoidja meisterdada jne. Lisaks joonistasin riietele riidevärvidega erinevaid asju, kinnitasin kottidele ja teksadele neete ning värskendasin nende välimust muudmoodi fantaasiat kasutades. Loomulikult oli mul plaanis ja to-do listis igasugused suuremad ettevõtmised, kuid neid kahjuks reaalsuseks ei ole veel õnnestunud teha. Nimekirja kuulus näiteks kohvrites kummuti tegemine; uksest laua meisterdamine jne.

Pilte inspiratsiooniks leidsin eelkõige Pinterestist. Kes tahab, saab mu Pinteresti vaadata SIIT.


Täna olen sellest uus- ja taaskasutusest koduses õhustikus seepärast kaugemale jäänud, et meie koju selline stiil lihtsalt ei sobi. Selline isemeisterdatud stiil siis.... Aga unistan ajast, mil taaskord suvilas või maamajas toimetame ning igasuguseid hulle ideid realiseerida saame.

Riiete osas olen endiselt uus- ja taaskasutuse meelt. Ära ei viska ma pea ühtegi asja. Alati mõtlen enne, kas see võiks sobida mõnele mu sõbrannale või armsale õele (kes on nii saanud väga palju asju) ning kui esemed ei leia ikkagi uusi omanikke, siis viin need alati Uuskasutuskeskusesse. Sest nagu ütlesin - ühe vana on alati teise uus.

Uus- ja taaskasutus on tihedalt seotud vastutustundliku mõtteviisiga. Ja seda ma pooldan.

  • Mida ma toetan oma kiirmoe ostudega? 
  • Kas ma mõtlen, kuidas 10-eurone t-särk valmis? 
  • Kas ma tunnen vastutust selle ees, kui ostan endale pidevalt uusi rõivaid? 
  • Kas mu riided on sünteetilised või naturaalsed? 
  • Kas ma ise ja kogu loodus saab nendest mürke või on tegu keha- ja loodussõbralike toodetega? 
  • Kas viskan asja lihtsalt minema ja ostan poest järgmise või panustan taaskasutusse? 
  • Kas mul on mõtet osta 35-eurosed teksad, mis kestavad mõned kuud või peaksin panustama näiteks 100-eurostesse ja kandma neid paar aastat? Sama kehtib särkide, kleitide ja kõige muuga. Kuigi ma ise naudin vaheldust ja seetõttu ostan samuti aeg-ajalt soodsaid asju, siis üldiselt proovin lähtuda põhimõttest, et "ma pole piisavalt rikas, et osta odavaid asju".

Võib tunduda hoomamatu, kuid iga meie tegu mõjutab päriselt keskkonda ja Maad, kus elame. Leian, et teadlikult tasakaalustatud eluviisi juurde kuulub kindlasti ka vastutustundlik tarbimine, asjade minema viskamise asemel nende edasi andmine ning looduse ja keskkonna hoidmine.


Fotode autor on Erlend Štaub.


Soe ja äärmiselt pehme kampsun.
Üldse polnud topiline, vastupidi - nägi väga uus välja!
Ja milline kirgas sinine :)
Pikem õhuline triiksärk koos alussärgiga.
Viisakas, korralik ja sobib hästi mu beebikõhuga :)
Hele-heleroheline varrukateta triiksärk,
mis sobib ideaalselt kardiganide või pintsakute alla.
Veel läheb eest kinni ka :)
Väga erkroosa t-särk. Selline mõnusalt lohvakas, langev ja teksadega ideaalne kanda.
Sügisesse kirgast värvi!
Taaskord üks selline pluus, mis sobib nii kenasti aina suureneva kõhuga. Ümber maika alla, lohvakam värviline pluus peale ning tunnen end imelise rasedana :) 

You Might Also Like

0 comments